Zamawiając wymarzone produkty wykonane z jedwabiu naturalnego, z pewnością chcesz, aby posłużyły Ci jak najdłużej i przez lata nie straciła swojego pięknego wyglądu. W czyszczeniu szlachetnej tkaniny nie ma miejsca na pomyłki – delikatna tkanina, choć ma wiele fantastycznych właściwości, to wymaga specjalnego, pełnego troski podejścia. Przygotowaliśmy dla Ciebie kompletny przewodnik po pielęgnacji jednego z najpiękniejszych materiałów na świecie. Odkryj, jak prać i prasować jedwab, aby go nie zniszczyć!
Pranie jedwabiu naturalnego – najważniejsze wskazówki
O czym warto pamiętać w trakcie czyszczenia jedwabiu? Jak prać ulubioną bieliznę nocną, jedwabne poszewki czy jedwabne maski na oczy, aby ich nie uszkodzić? Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie najważniejsze wskazówki dotyczące pielęgnacji szlachetnej tkaniny.
- Absolutnie zalecamy zamianę pralki na pranie ręczne, które jest delikatniejsze i bezpieczniejsze dla jedwabiu.
- Przed każdym praniem jedwabiu naturalnego zapoznaj się z metką, na której znajdziesz cenne wskazówki dotyczące prawidłowego czyszczenia materiału.
- Jeśli masz taką możliwość, to oddaj bieliznę nocną z jedwabiu do pralni chemicznej, w której się nią zaopiekują i zadbają o to, aby wróciła do Ciebie czysta, odświeżona i w nienaruszonym stanie.
- Jedwab najlepiej prać w misce lub zlewie, uważając, aby temperatura wody nie przekraczała 30 stopni.
- W przypadku, gdy masz w swoim domu problem ze zbyt twardą wodą, to zaopatrz się w ekologiczny boraks, który bez problemu ją zmiękczy.
Jak i w czym prać jedwab?
Pranie jedwabiu rozpocznij od wyczyszczenia zlewu i miski oraz napełnienia ich wodą. Uważaj, aby nie była zbyt ciepła i dopasuj jej temperaturę do… koloru materiału! Pamiętaj, że:
- ciemniejszy jedwab najlepiej prać w chłodnej wodzie,
- jasny jedwab można czyścić w letniej wodzie.
Dodaj do wody wybrany środek do prania jedwabiu i delikatne wymieszaj. Czas zanurzyć ostrożnie bieliznę i całkowicie ją namoczyć. Normalnie z pewnością zaczęłabyś trzeć materiał, ale nie tym razem! Szlachetna tkanina wymaga delikatności, ponieważ jej włókna są szczególnie podatne na rozciąganie w trakcie kontaktu z wodą. Właśnie dlatego wykonuj powolne ruchy, przewracając bieliznę nocną z jednej na drugą stronę. Aby unikną rozciągnięcia i zniszczenia tkaniny, postaraj się, aby nie leżakował on zbyt długo w wodzie.
A w czym prać jedwab? Zrezygnuj z silnych detergentów i wybielaczy. Zamiast nich wybieraj delikatne, odpowiednio przetestowane preparaty. Świetnym wyborem są zarówno środki przeznaczone konkretnie do prania jedwabiu naturalnego, jak i mydło dla dzieci czy szampon bez dodatku silnych i drażniących składników myjących. Z kolei podczas płukania jedwabiu pomocny może okazać się biały ocet.
Jak płukać i suszyć jedwab?
Po delikatnym wypraniu jedwabiu naturalnego należy dokładnie go wypłukać. Na tym etapie zasady są naprawdę proste – wystarczy napełnić miskę czystą wodą o temperaturze nieprzekraczającej 30 stopni. Upewnij się, że jest ona podobna do tej, w której przed chwilą prałaś bieliznę nocną, bo w przeciwnym razie narażasz tkaninę na uszkodzenie. Jedwab należy płukać przez kilka minut, wymieniając wodę 2-3 razy, aż do momentu, gdy nie będzie widać pozostałości po środku do prania.
A jak suszyć jedwab? Po praniu unikaj jak ognia wykręcania czy wyciskania bielizny nocnej – to najprostszy sposób na uszkodzenie szlachetnej tkaniny. Zamiast tego możesz odsączyć nadmiar wody, używając zwykłego ręcznika. Zrezygnuj także z wieszania materiału na suszarce. Aby uniknąć zniekształceń i zagnieceń, należy skorzystać z wieszaka z szerokimi ramionami lub po prostu delikatnie rozłożyć bieliznę nocną na płaskiej powierzchni. Co więcej, pamiętaj, aby po czyszczeniu jedwabiu nie suszyć go na słońcu i nie korzystać z suszarki bębnowej!
Prasowanie jedwabiu
Czas na ostatni etap pielęgnacji szlachetnej tkaniny, czyli prasowanie jedwabiu. Najlepiej nie czekać do momentu, aż materiał całkowicie wyschnie – zamiast tego dobrze jest użyć żelazka jeszcze na lekko wilgotnej bieliźnie nocnej, którą wcześniej odwrócisz na lewą stronę. Chcesz pozbyć się zagnieceń z koszulki czy piżamy, którą miałaś schowaną w szufladzie? Z pomocą przychodzi zwykły spryskiwacz. Wystarczy odrobina wody, aby prasowanie jedwabiu stało się i łatwiejsze, i bezpieczniejsze dla szlachetnej tkaniny.
Jak prasować jedwab? Sprawdź, czy Twoje żelazko ma program „Jedwab". Jeśli nie, to najlepiej jest nastawić je na maksymalnie 120 stopni – wyższa temperatura może trwale uszkodzić materiał. Dobrze jest także przeprowadzić małą próbę, przykładając urządzenie do malutkiego, niewidocznego elementu bielizny i sprawdzić, czy się do niego „nie przykleja". Bezpiecznym rozwiązaniem jest również prasowanie jedwabiu przez bawełnianą chusteczkę lub ściereczkę.